Kandidatura za CCIFS Grand Prix 2023 ''Društveno odgovorno poslovanje'': Mikroelektronika

Tokom ovogodišnje Green Gala večeri koja će se održati 27. aprila, organizovaćemo, tradicionalnu dodelu nagrada Grand Prix CCIFS

U Mikroelektronici proizvodnja ne radi pet vec cetri dana! Tako je preko osam meseci sada. Oni su prvo odeljenje koje je preslo na cetvorodnevnu radnu nedelju u kompaniji.

Odakle oni da rade cetri dana a inzenjeri pet ?

Pre dve godine kada je CEO kompanije odlucio da predjemo na cetri dana rada nedeljno odabrao je proizvodnju kao prvo odeljenje u firmi jer je najteze od svih odeljenja. Prosto nemate tri ruke vec dve. Da li se produktivnost moze povecati brzim radom ruku ? Odgovor je : ne ! Produktivnost se  ne povecava brzim radom ruku vec u nasim glavama, boljim odlukama, organizacijom i promenom svesti svakoga clana grupe koja zeli da radi cetri dana. 

Kako poceti ceo proces ? 

Svaka firma ima dosta odeljenja i treba krenuti postepeno, jedno po jedno odeljenje ili bar ona koja su usko povezana. Poceli smo skromno : 30 minuta krace pa tako nekoliko meseci, jos malo krace pa opet nekoliko meseci … na kraju smo radili osam meseci po sest sati i kada je to sve postalo rutina odlucili smo da radimo cetri dana po osam sati i da nekoliko narednih petaka ne radimo. Proslo je sve dobro i to smo posle pet uzastopnih slobodnih petaka usvojili kao novo radno vreme. Ceo process je trajao malo manje od dve godine, oko 20 meseci da budem precizniji. Mozda je trajao toliko jer samo radili nesto gde malo menadzera ima iskustva, mozda a mozda smo isli oprezno jer znamo koliko je tema bitna zaposlenima pa nisamo hteli da ih razocaramo neuspehom. Sada radimo sa  drugim odeljenjima I deluje nam da ce ici brze.

Sta zakon kaze za cetvorodnevnu radnu nedelju?

Neko moze da pomisli da postoji precica za postizanje ovog cilja ali ne postoji ! Ono sto sigurno postoji je zakon koji jasno propisuje radne odnose. Znaci nema smanjivanja godisnjih odmora, produzivanja radnog vremena, izbegavanja drzavnih praznika. Prosto receno zakon mora da se postuje ! Sve sto zelite za svoje zaposlene a da je bolje od onoga sto zakon propisuje nece vas niko sprecavati. 

Kako nesto ‘ prodati ‘ ako kupac ne zna sta je to ? 

Kako zaposleni gledaju na cetvorodnevnu radnu nedelju, sta mislite ? Nikako ! Zbunjeni su, ne znaju sta da misle, ocekuju nesto lose uglavnom, takav je narativ odnosa firma - zaposleni kod nas u drustvu. Zasto ovo nije cudno ? Realno ne znaju sta je to cetvorodnevna radna nedelja, nisu nikad probali, ne znaju koja je prava vrednost toga ! Sta ako ce morati da rade kao “ludi” ta cetri dana - da li ce taj petak biti dovoljna nagrada ?  Ko im garantuje slobodan petak ? Da li ce se truditi i taj se trud nece isplatiti ? Mnogo je pitanja koje ce vasim zaposlenima prolaziti kroz glavu. Treba ih shvatiti, nisu to nikada ranije iskusili. Niste ni vi ako cemo iskreno, cetvorodnevna radna nedelja je retkost u svetu jos uvek. 

Nase iskustvo kaze da je tek posle 6 meseci nasa proizvodnja najzad usvojila slobodan petak u svojim glavama kao novu realnost. Pre nekoliko nedelja je bila zurka u firmi i jedan kolega iz proizvodnje je rekao recenicu koja sve govori : ‘ radite nam ova cetri dana sta god hocete samo ne dirajte petak ‘ To sve govori koliko im je to bitno sada kada zive mnogo  kvalitetnije. 

Kraca radna nedelja znaci da plata mora da se poveca !?!

Kada se predje na cetvorodnevnu radni nedelju morate da povecate platu zaposlenima. Ovo kad kazem zvuci  nelogicno a u stvari je dosta logicno. Petog dana ste bili na poslu i niste trosili novac a sada ste negde na putovanju, jutarnjoj kafi sa prijateljima ili kupovini i treba Vam vise novca. Ovo je vazan deo celog plana. 

Kako se povecava plata u firmi ? Najbrzi odgovor je produktivnoscu : sada je jasno odakle dolazi to povecanje plate, iz vece produktivnosti naravno. Zaposleni treba da budu produktivniji za 4 dana nego za pet. Sada je na njima da se organizuju i daju doprinos celom planu. Malo managment tu moze da pomogne jer se ne radi o nekim velikim koracima i pomacima. Ulazimo u svet minuta i dobrih odluka da li to treba ili ne treba da uradimo, da li je ta tema za nas ili nije.  Efekti ce se videti postepeno jer nista ne biva preko noci u ovoj prici.

Sloga kao uslov svih uslova. 

Iako je menadzment ( prvi covek firme ovo mora da stavi kao licni projekat) taj koji inicira prelazak na cetvorodnevnu radnu nedelju zaposleni svojom slogom to omogucuju. Neka ima jedan jedini clan tima koji nije zainteresovan za taj proces i cela prica pada u vodu. Zamislite slozen mehanizam zupcanika I nekoga ko stavi graficku olovku izmedju dva zupcanika, ceo mehanizam staje ! Opet se vracam na trajanje celog procesa, treba vremena da se svi naviknemo : firma, managment , zaposleni : svako mora da da doprinos. 

Sta kad moramo da se vratimo na 5 radnih dana ? 

Zaboravite na ovu opciju ! Nema povratka, jednom kada ovaj nacin zivota i rada zazivi u firmi nikad se vise ne mozemo vratiti na staro a da to ne izazove duboko nezadovoljstvo kod zaposlenih ali i menadzmenta. Ne znam odakle to misljenje da je menadzment gadljiv na slobodne dane. Ako smo svi nezadovoljni to nikako ne moze biti dobro po firmu ! Moje duboko misljenje je da nema tog povecanja plate koje moze da nadoknadi kvalitet zivota koji slobodan petak pravi. 

Jos jedan zivot - bolje drustvo kao cilj svih nasih aktivnosti !

Mi u firmi volimo marketing i posvecujemo paznju porukama koje vise govore od samog dogadjaja. Ovaj projekat smo nazvali ‘ jos jedan zivot’ . Imamo zivot gde smo u operativnim aktivnostima, resavamo dnevne izazove, radimo, stvaramo i ovaj drugi gde putujemo, odmaramo, uzivamo i ne mislimo na posao.  Ne mozemo ziveti duze nego sto je ljudski vek ali mozemo ziveti ispunjenije, biti odmorniji, pozitivniji. Bolje drustvo je ono sto nam svima treba a to se postize odmornim ljudima koji su ispunjeni i koji imaju prostora za licni napredak ili naprosto za  uzivanje u zivotu.

 

 

Useful links

VIDEO

Ostale novosti

No news available.

Naši događaji

No event matches your search

Share this page Share on FacebookShare on Linkedin