COVID-19
Covid 19 : Daily update Serbia vs France #2
Srbija
• 118 registrovana slučaja
Vanredno stanje na teritoriji Republike Srbije je proglašeno 15. marta
• Stroga zabrana kretanja za starija lica od 65 godina i više (70+ u ruralnim sredinama sa manje od 5.000 stanovnika).
• Zabrana kretanja za sva lica u periodu od 20:00 – 05:00 časova svaki dan (osim lica na dužnosti, zaposlenih u trećoj smeni, lica kojima je hitno potrebna lekarska pomoć i određenih grupa poljoprivrednika.)
Nove mere podrazumevaju i :
• Zabranu obavljanje međunarodnog i unutrašnjeg železničkog saobraćaja za prevoz putnika, kao i međunarodnog i domaćeg vodnog saobraćaja za prevoz putnika. Zabrana se ne odnosi na prevoz za koji je, u skladu sa epidemiološkom situacijom, dobijena dozvola ministra nadležnog za poslove saobraćaja.
• Od danas od 12 sati je obustavljen međugradski saobraćaj za vozove i autobuse, a ostavlja se mogućnost za automobilski saobraćaj.
• Svi granični prelazi za putnike u drumskom, železničkom, vazdušnom i vodnom saobraćaju u Republici Srbiji zatvoreni su od danas u 8 časova. Na teritoriju Srbije mogu da uđu samo transportni kamioni.
• Država će građanima zarobljenim na aerodromima širom sveta pružiti mogućnost povratka u Srbiju.
• Privredna komora Srbije saopštila je 18. marta 2020. da ne izdaje dozvole kompanijama koje imaju potrebe za angažovanjem zaposlenih u vreme zabrane kretanja od 20 časova uveče do pet sati ujutru.
• Počev od 21.03.2020 godine, ukida zabrana izvoza proizvoda: „Brašno od pšenice“, tarifne oznake: (1) 1101 00 11 00 kao i (2) 1101 00 15 00 predviđena ranijim odlukama.
FRANCUSKA
• 10 995 registrovana slučaja
• 372 smrtnih slučajeva usled epidemije
Sistem karantina je uspostavljen na celoj teritoriji Francuske od utorka, 17. marta u 12:00, na period od najmanje petnaest dana. Kretanje je zabranjeno, osim u sledećim slučajevima i samo ako imate popunjenu potvrdu sa obrazloženjem izlaska.
Kako bi usporila širenje COVID-19 virusa, vlada Francuske je odlučila da mesta otvorena za javnost koja nisu bitna za život nacije budu zatvorena za javnost do 15. aprila 2020. Odluka se odnosi na ova mesta :
- Auditorijumi, konferencijski centri, sale za sastanke, pozorišta i višenamenski centri (poput bioskopa);
- Tržni centri;
- Restorani, kafići i barovi;
- Mesta posvećena plesu, igri i igricama;
- Biblioteke i informaciono-dokumentacioni centri;
- Izložbeni prostori;
- zatvoreni sportski objekti;
- Muzeji.
Nasuprot tome, sva mesta otvorena za javnost koja su od suštinskog značaja za život nacije ostaju otvorena za javnost, uključujući pijace hrane na otvorenom ili zatvorenom, prodavnice hrane (uključujući i drive prodavnice hrane), apoteke, benzinske pumpe, banke, kiosci.
Isto tako, pravila o zatvaranju se stoga ne primenjuju na industrijske proizvodne centre ili skladišta.
Ograničenja se ne odnose na kretanje robe. Neometano se nastavlja slobodno kretanje robe na unutar granica EU.